Blog

Palčivé téma: prosklená sprcha a jak na ni

Poslední dobou jsem často svědkem vášnivých diskuzí o prosklených sprchových koutech. Objevují se otázky, jestli je to praktické, jaký kout zvolit a ohlasy na toto téma jsou většinou celkem bouřlivé. 

V zásadě se lidé dělí na dva tábory: jedni prosklený kout vřele doporučují a za nic by jej nevyměnili, jiní jsou zásadně proti a do domu jim nesmí. Tak jak to tedy s proskleným sprcháčem je? A pro koho se teda vlastně hodí?

  

Je potřeba se obávat?

Sama se řadím do první skupiny - máme sklo 120 x 200cm, walk in sprcháč v paneláku a nikdy jsem nezažila nic snažšího na údržbu. Musím se ale na začátek přiznat, že jsem z těch, kdo to mají doma rádi pintlich a proto je pro mě čisté sklo bez kapek velmi důležité. Stejně tak miluju čistý minimalistický design, a proto pro mě prosklený sprcháč bez zbytečných dvířek byla jasná volba. Je to přece jen krása:

 

Zdroj: homedepot.com, cheaphomedecorideas.com, curbly.com

 

Na druhou stanu i nám při jeho pořizování vyvstávalo na mysl několik zásadních otázek:

  Nepoteče nám ta voda ven?

  Jak často to budu muset proboha leštit?

  Kolik to bude stát, aby to vypadalo opravdu tak pěkně?

Hádám, že pokud je tohle téma, které momentálně řešíte, asi vás napadlo to samé. Takže: obávat se nemusíte vůbec! Stačí jen dvě základní zásady a krásný minimalistický sprcháč může bez obav (a prakticky bez práce) zdobit i vaši koupelnu.

 

Jak je to s tou cenou a vodou?

Ano, stejně jako u jiných věci, i tady se dá koupit levně nebo draze. Pro každého z nás to navíc znamená něco jiného. Náš prostor na sprchu byl 160cm a bylo nám jasné, že aby neteklo ven, je potřeba sklo o šířce minimálně 120cm. Když si navíc představíme prostor pro vstup, bylo potřeba těch 40cm nechat na naše plnoštíhlá těla. A kvůli dětem bylo těch 40cm potřeba na vaničku na koupání. Takže nakonec nepřipadal v úvahu jiný rozměr skla než 120 cm.

A ejhle, zrovna tohle je atyp. Dělají se sprchové kouty 100cm, dělají se sprchové kouty 130cm, ale 120? Nakonec jsem jej objevila na nejméně očekávaném místě - v Hornbachu (ne, není to placená reklama, před 4 lety tam opravdu byl). Standardně k dostání, velikost 120x200cm za 4,5tis Kč. Hned byl náš. 

Navíc měl jednu velkou výhodu - pokud by se snad walk in neosvědčil a stejně by teklo ven, byla zde možnost dokoupit sklo cca 20cm, které by se lištou přidalo na okraj a vytvořilo jakýsy roh. Takže by bylo po cákání.

Ale nakonec to nebylo vůbec potřeba :-) První zásada pro walk in kout - nemávejte sprchou všude kolem. My nejčastěji používáme déšť z horní části hlavice, ale pokud máte radši sprchu do ruky, stačí jen myslet na to, že je potřeba trochu mířit. Nicméně předpokládám, že tuto dovednost má každý, kdo nemá v koupelně bazén...

 

A co ta údržba? Fakt to nebudu leštit každý den...

Překvapuje mě, kolik lidí tento způsob údržby nezná. Sama ani nevím, kde jsem na něj přišla, bylo to prostě přirozené. Nicméně z diskuzí je jasné, že ne každého to napadne, a proto doufám, že alespoň některým z Vás tento článek přinese kýženou odpověď - nechcete zaschlé kapičky? Setřete je. 

Vážně (ale vážně) není nic jednoduššího, než mít ve sprše stěrku a po koupeli ji použít. U walk in koutů je to velmi snadné - žádná dvířka, žádné lišty nebo záhyby. Nám to trvá cca 10 vteřin, takže více méně nic. Našeho syna (2,5 roku) to navíc moc baví, takže ani tady není problém.

Kout stíráme po každém použití (i když taky občas zapomenu) a leštit jej není potřeba vůbec. Leštím asi jednou měsíčně pro dobrý pocit, že je to opravdu čisté.

A právě proto, že je to nejjednodušší údržba, najdete na trhu mnoho designových stěrek. Na slowhygge.cz třeba ty od Zone Denmark, které sama používám. Dá se přilepit na stěnu a stěrka pak drží na magnet. Je pořád po ruce, pořád krásná a velmi praktická.

   

 

Vůbec sklo nepořizujte pokud...

V diskuzích vidím i opačné názory a vím proč. Někdo si zkrátka neumí představit, že by měl pořád myslet na to, že je potřeba někde něco setřít. A já to beru - každý jsme jiný. I proto existuje tak široká nabídka různých druhů koutů, aby si vybral opravdu každý to, co mu vyhovuje nejvíce. Proti gustu...

Takže pokud chcete sklo, počítejte buď s denním stíráním, nebo s častým leštěním a nebo s tím, že když neuděláte ani jedno, nebude vypadat tak, jako v katalogu. 

 

Budu ráda, když budete tento článek vnímat hlavně jako inspiraci a zkušenost. Držím palce s vybíráním!

Za SlowHygge, Veronika

6 hygge aktivit, které vám pomohou odbourat stres a úzkost

Pokud jste o dánské frázi "hygge" (čteno hýge) ještě neslyšeli, je načase ji poznat. Hygge se v dnešní době těší velké oblibě v mnoha částech světa. Mimo útulné interiéry příjemné na pohled ale skrývá také tajemství toho, jak nejšťastnější země na Zemi (Dánsko) používá hygge pro úlevu od stresu a úzkosti. Lidé v Dánsku vědí, co dělají, a je načase se od nich trochu přiučit.

Pravděpodobně nejlepší překlad hygge je "útulný", nicméně se jedná o víc než jen o deky, polštáře a svíčky. Je to celý způsob života a přístup k němu. Hygge je považováno za středobod dánského charakteru a zároveň přímo přispívá k dlouhodobému postavení této země jako nejšťastnější země na Zemi.

Takže, co přesně je "hygge" okamžik? V podstatě je to chvíle plná pohodlí a důvěrnosti s úmyslem připomenout, že život je dobrý. Rozsah hygge aktivit je široký: můžete se zachumlat pod deku s knihou, nebo dát si šálek čaje s přítelem, nebo si jen obout pohodlné bačkory. Není to specifická činnost, ale záleží na pocitu, který daná činnost vytváří.

Zde je 6 tipů, jak můžete přidat hygge do vašeho života, zrelaxovat a odpočinout si.

1. Dejte si 10 minut navíc v posteli
I kdyby to znamenalo, že nastavíte svůj budík o trochu dříve, naplánujte si deset minut navíc v rámci vaší ranní rutiny.
Můžete je využít třeba jen na procítění příjemného pocitu, kdy bezstarostně ležíte v měkké posteli. Nebo naopak můžete v klidu projí to, co vás daný den čeká. Nebo si prostě jen vychutnejte pocit blízkosti někoho jiného.

2. Vplujte do pohodlného oblečení a bačkor
Ať už je to župan, flanelová pyžamo, nebo pohodlné tepláky, vyberte si kousek, do kterého s chutí vklouznete po dlouhém dni v práci. Pohodlí je to nejdůležitější.

3. Užijte si chvíli u krbu nebo při svíčkách
Pokud máte krb, vyšetřte si alespoň jeden večer v týdnu, kdy si sednete u ohně a odpočinete si. Pokud nemáte krb, zapalte si alespoň několik svíček, abyste si mohli vychutnat ten příjemný pocit pohledu na oheň. Vonné svíčky navíc rozšíří zážitek a relaxaci o další dimenzi.

4. Pořiďte si krásný hníček na kávu nebo čaj
Hygge je především o tom, jak si v životě vychutnat a ocenit i malé okamžiky. Takže místo toho, abyste si koupili kávu za rohem v papírovém nebo plastovém kelímku, investujte do krásného cestovního hrnečku, který vám vytvoří příjemnou chvíli pohody. Pomůžete tak přírodě i sami sobě.
A pokud jste opravdový milovník kávy, pořiďte si hrneček na úžasnou kávu doma.

5. Mindfulness každý den
Často nahlížíme na meditaci a mindfulness jako na příležitostné aktivity, na které není příliš čas. Ve skutečnosti by to ale měl být základ našeho každodenního života. Pokud se budete věnovat meditaci 10 minut každý den, budete více soustředění, uvolnění a spojení s vaším životem. Meditace snižuje stres, zlepšuje koncentraci a přináší celkový pocit štěstí.
Meditovat navíc můžete přímo doma – dokonalé hygge.

6. Udělejte si hygge večer s rodinou nebo přáteli
Hygge nutně neznamená, že musíte být sami. Právě naopak, společnost je někdy nejlepší způsob, jak si odpočinout a zrelaxovat.
Pozvěte rodinu nebo přátele a vychutnejte si chvíle s horkou čokoládou, dekami, starými filmy a možná i s nějakou zábavnou stolní hrou. Šíření „hygge“ vibrací zlepší vaši náladu a předáte ji i lidem, které milujete nejvíce.

Jak na Vánoce podle severského Hygge

Dánské vnímání života je nejlépe popsáno jako pohodový přístup k životu a ke všemu i zdánlivě všednímu a obyčejnému. Je to spojeno i s pohodlným bydlením a trávením času s blízkými osobami a rodinou. Je to snaha o klidný život, plný štěstí a pohody. 

Tlumené světlo, dobrá společnost a pohodlné ponožky. I tak se dá popsat Hygge.   

hygge atmosféra

Zdroj: www.designmag.it

 

Začněte hned s Hygge a Vánocemi

Pokud chcete přivést Hygge do vašeho života, Vánoce jsou ideálním časem, kdy začít. Nejen, že můžete využít vše, co je pro tento koncept tolik typické, ale navíc se zbavíte stresu a nepohody, které tento čas obvykle doprovází. Zde jsou tipy, jak na Hygge Vánoce v dánském stylu.

 

Vyrobte vlastní dárky

Hygge je o nápadu, citu a času, který se do něčeho vloží. Tvorbou vlastních dárků na Vánoce darujete něco osobního, ale především tím posílíte vlastní tvořivost a odbouráte stres. Existuje nespočet možností, co vyrobit, ať už to bude fotodárek, pěna do koupele, nebo jen záložka.

 

Společný čas, třeba u krbu

Příjemné světlo vytváří příjemnou atmosféru a zároveň je jedním z hlavních prvků Hygge. Vůně, teplo, ale i hudba utváří ten efekt, který je tolik potřebný pro naše smysly a příjemný pocit. Nemluvě o tom, že sezení u krbu je opravdu chvíle, kdy odpočíváte a užíváte si daný okamžik.

Skandinávské hygge

Zdroj: www.designmag.it

 

Zdobení stromku s rodinou

Osvětlení. Příroda. Rodinný čas. Nostalgie. Duch Vánoc.

Zdobení Vánočního stromku s celou rodinou, to je opravdové Hygge a zároveň skvělý způsob, jak se dostat do vánoční nálady. Máte-li děti, předáváte jim tím i krásnou tradici do budoucna.

 

Pečení vánočního cukroví

Hygge je také výrazem pro speciální příležitosti. Navíc vše, co souvisí s vlastní výrobou a pečením, je mnohem více spojené s dánským štěstím a kulturou. Pokud se u toho sejdete s rodinnou a přáteli, tím lépe. Existuje nekonečné množství receptů vánočních sušenek a cukroví. Stačí vybrat to vaše nejoblíbenější a dát se do toho společně.

 Pečení cukroví

Zdroj: www.designmag.it

 

Pro pohodové Vánoce, ať už v českém nebo dánském stylu, je důležité být spolu, užívat si daný okamžik, odpočívat a naladit se na tu správnou vánoční atmosféru.

Jak se dělají pohodové Vánoce u vás?